chokker_momaki_look

Naszyjnik choker – najmodniejszy dodatek ostatnich miesięcy

Moda tworzy swego rodzaju koło, gdyż nieustanie pewne jej elementy powracają tylko w zmienionej formie, za taki przykład można podać chokery, które ponownie świętują swoje “5 minut” po około 20 latach. Często słychać nazwę choker, ale można postawić pytanie, co to właściwie jest? Choker to rodzaj naszyjnika, który występuje w różnych formach od delikatnych rzemyków, atłasowych tasiemek, tatuaży po obroże o rokowym charakterze.

Choker o dziwo ma dość ciekawą historię, gdyż jego początków należy upatrywać we Francji w latach 1798-1799 (czas Wielkiej Rewolucji), gdzie nosiły go kobiety wysoko urodzone i dobrze sytuowane. Jednak początek mody na chokery wpisuje się w zdecydowanie mroczny klimat, gdyż była to ozdoba zakładana na cześć ofiar rządów jakobinów. Co więcej rzemyk czy nitka miała podwójne znaczenie: po pierwsze, wyrażała solidarność z ofiarami, które odsłaniały swoje szyje przed gilotyną i po drugie, kolor czerwony, stanowił odniesieniem do krwi, która była nieodłącznym elementem przy wykonywaniu kary.

Następnie powrócił w okresie wiktoriańskim, gdzie stanowił symbol bogactwa. Ówczesna forma chokerów charakteryzowała się grubym paskiem aksamitu bądź innego materiału, który przyozdabiano drogimi kamieniami.

Jednak istną rewolucję przeszedł w XIX wieku, kiedy stał się biżuterią francuskich prostytutek, które wiązały na szyi cienkie, kolorowe rzemyki w formie kokardki. Na obrazie Maneta pod tytułem “Olimpia” wyraźnie widać choker jako jedyny element ubioru muzy artysty.

Manet_Edouard_Olympia_1863

Zdecydowanie choker, jawi się jako ciekawy element uzupełnienia stylizacji, który doda charakteru i zadziorności. W ostatnim roku pokochały go gwiazdy, a szczególnie amerykańskie it-girls. Co więcej noszą go znane modelki i celebrytki, w tym: Gigi Hadid, Hailey Baldwin czy Kim Kardashian.

Naszyjnik jest efektownym wykończeniem looku, zarówno na dzień, jak i na wieczorne wyjście. Z tym, że na dzień lepiej będzie się prezentował choker w formie subtelnej, delikatnej, natomiast na wieczór grubszy, wyraźniejszy. Przy wyborze chokera warto zastanowić się nad kształtem szyi, gdyż kobiety posiadające krótszą szyję winny wybierać modele dłuższe, które optycznie je wydłużą. Natomiast kobiety mające długą szyję mogą wybrać model szeroki.

Przykładowe rodzaje chokerów:

1. aksamitna tasiemka – najczęściej gładki cienki paseczek materiału lub aksamitu, 

2. z ozdobą – cienki paseczek aksamitu, zakończony kryształkiem, zawieszką bądź chwościkiem,

3. z kryształkiem – jest to elegancka forma naszyjnika z zawieszką z kryształku lub cyrkoni. Zdecydowanie ten rodzaj nadaje się jako uzupełnienie wieczornego stroju, stąd najlepiej wybrać atłasowy model. Niektóre wersje mogą nawiązywać do gotyckiego stylu.

4. koronkowy – to ciekawy wariacja, która może występować w wersji wąskiej, jak i szerokiej. Pasuje do wielu stylizacji i może nadać dziewczęcego charakteru.

5. rzemyk – to forma, która składa się z jednego bądź kilku niteczek, które mogą być zawiązane na kokardkę lub zakończone chwościkiem czy piórkiem.

Jestem pewna, że w tym roku choker będzie ciekawą alternatywą dla biżuterii, która w dodatku doda ciekawego charakteru wielu stylizacjom.

Drogie czytelniczki podzielcie się opinią o chokerach?

Podobają się Wam?

Macie swoją kolekcję?

Tekst, stylizacja i modeling: Ewelina Mączka

Makijaż: Marta Zielińska

Zdjęcia: Mieczysław Jaworski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *